Hišni red - študenti

GEPŠ, NOE Dijaški Dom Portorož, Sončna pot 20, 6320 Portorož
Na podlagi 14. člena Pravilnika o bivanju v dijaških domovih (Uradni list RS, št. 30/2018, 70/2019, 92/22 ) ter za izvrševanje drugega odstavka 41. člena Zakona o višjem strokovnem izobraževanju (Uradni list RS, št. 86/04) ter na podlagi Sklepa o ustanovitvi javno vzgojno izobraževalnega zavoda Gimnazija, elektro in pomorska šola Portorož z dne 12.12.2012, št.: 01403-35/2012/7, izdaja ravnatelj zavoda

PRAVILA BIVANJA ZA ŠTUDENTE V DIJAŠKEM DOMU PORTOROŽ

(Hišni red)
Določila tega pravilnika veljajo za vse stanovalce – študente v Dijaškem domu Portorož. V nadaljevanju uporabljena samo moška oblika za študente in delavce doma se nanaša tudi na študentke in delavke. Sopomensko se uporabljata izraza domski red in hišni red.

I. Pravila sprejema in vselitve

1. člen
(sprejem)
Dijaški dom Portorož (v nadaljevanju dom) sprejema študente in študentke (v nadaljevanju študente) na osnovi javnega razpisa prostih mest in prednostnega seznama, ki ga oblikuje Pisarna za študentska ležišča Koper, ki je pristojna za odločanje o pravici do subvencioniranega bivanja. Z dnem podpisa nastanitvene pogodbe nastane obveznost stanovalca do Zavoda za poravnavo vseh finančnih obveznosti.
Dom v oktobru omogoča prednostno vselitev upravičencem do subvencioniranega bivanja pod pogoji, ki so navedeni v nadaljevanju.

2. člen
(pogoji sprejema)
Osnovni pogoji za bivanje študenta v domu so:
– status študenta,
– uvrstitev na prednostni seznam za pridobitev ležišča v domu (pravica do subvencije),
– redno plačevanje stanarine,
– upoštevanje pravil bivanja.

S prenehanjem enega od navedenih pogojev preneha tudi pravica študenta do bivanja v domu. 
Izjemoma, če je prostor, lahko sprejme dom tudi študenta, ki ni uvrščen na prednostno listo, vendar mora študent prehodno vložiti pisno vlogo, naslovljeno na vodstvo doma. Študent, za katerega dom ne dobiva državne subvencije, plača ekonomsko stanarino.

3. člen
(postopek sprejema)
Študente sprejme in namesti vodja doma. Študent mora ob vselitvi predložiti:
- dva izvoda nastanitvene pogodbe s podpisano izjavo o seznanitvi z domskimi pravili,
- overjeno izjavo poroka o prevzemu dolga,
- dokazilo o statusu študenta – vpisnica, 
- eno osebno fotografijo za dokumente (velja samo za novince).

Pred vselitvijo v dom mora študent imeti poravnane vse morebitne dolgove do doma iz preteklega leta. Oktobra oziroma ob vselitvi študentje na blagajni doma poravnajo prvo stanarino na blagajni doma, prav tako tudi ob izselitvi. Ostale mesece se stanarina poravna v navedenem roku po izstavljeni položnici, ki se prevzame na recepciji.
Z vselitvijo v dom pridobi študent status stanovalca doma, s tem pa tudi pravice in dolžnosti iz tega naslova. Vse dokumente, ki jih stanovalec prejme ob vselitvi, je dolžan hraniti do izselitve.

4. člen
(namestitev)
Dijaški dom namešča študente v skladu s pravili bivanja in nastanitveno pogodbo, prostorskimi pogoji, optimalno zasedenostjo in (skladno z možnostmi) tudi osebno željo. 
Študent prejme ob namestitvi ključ sobe in magnetno vstopno kartico. Če stanovalec izgubi kartico ali ključ sobe, mora to takoj sporočiti na recepciji in plačati strošek izdaje novega.  Dvojnika ključa stanovalec ne sme izdelati sam.
Če prostorski in drugi pogoji to dopuščajo, je v dvoposteljnih sobah v apartmajih možno pisno zaprositi za bivanje “sam v sobi”. Doplačilo za bivanje “sam v sobi” znaša 50 % siceršnje osnovne stanarine. 
Kriteriji dodelitve sob so:
– čas bivanja v domu (prednost imajo stanovalci z daljšim stažem),
– spoštovanje domskega reda (da stanovalec ni prejel opomina ali huje kršil pravil bivanja),
– dokazane posebne zdravstvene ali socialne razmere,
– drugo po presoji vodstva doma.

5. člen
(prevzem sobe)
Vodstvo doma pred vselitvijo študentov opravi pregled vseh namestitvenih enot. Posebnosti so označene v zapisniku stanja, s katerim so seznanjeni stanovalci ob prevzemu sobe. Vse ugotovljene spremembe stanja med letom ali ob izselitvi je potrebno takoj javiti vodstvu doma ali vzdrževalcu. 
Ob izselitvi ali preselitvi stanovalec skupaj s hišnikom ali vodjo pregleda stanje v sobi. Morebitno ugotovljeno in še neporavnano materialno škodo je stanovalec ali vsi stanovalci enote dolžan poravnati v zakonsko določenem roku.
6. člen
(preselitev)
Preselitev stanovalca doma v drugo sobo ali apartma se lahko odobri na željo stanovalca, po predhodnem dogovoru z vodjo doma. Stanovalec se je dolžan preseliti v drugo sobo, kadar to zahteva narava dela (adaptacija itd.), ekonomičnost poslovanja (npr. večinoma nezasedena nadstropja, apartmaji, sobe), za potrebe izvajanja turistične dejavnosti v poletnih mesecih in v primeru izrečenega disciplinskega ukrepa obvezne preselitve.
Prav tako se mora stanovalec preseliti na osnovi odredbe vodstva doma, kadar gre za spore med stanovalci, ki jih ni mogoče rešiti sporazumno in se nobena od sprtih strani ne želi preseliti prostovoljno, in v primeru spremembe statusa.
Pred preselitvijo mora stanovalec urediti in očistiti sobo in jo pustiti tako, kot jo je prevzel. Stanje sobe preveri vodja doma ali hišnik in na podlagi zapisnika o stanju v sobi se lahko izvede preselitev.
Ob preselitvi mora stanovalec imeti poravnane vse finančne obveznosti iz preteklega obdobja.

7. člen
(izselitev)
Stanovalec se lahko izseli iz doma že pred iztekom študijskega leta, in sicer vsak mesec ob koncu meseca. Stanovalec, ki se namerava predčasno izseliti, mora najmanj 14 dni pred nameravano izselitvijo pisno ali ustno najaviti svoj odhod vodstvu doma. Na dan izselitve mora imeti poravnane vse finančne obveznosti za ves čas bivanja v domu, od datuma vselitve dalje. Šele nato lahko dvigne izpisnico in opravi izselitvene formalnosti.
Če študent izgubi pravico do subvencionirane stanarine, kot je opredeljena v Pravilniku o subvencioniranju bivanja študentov, in obenem v domu ni možnosti drugačne nastanitve, se je dolžan izseliti iz dijaškega doma.
Študent se mora izseliti v naslednjih primerih:
– če mu je potekla pravica bivanja na osnovi odločbe študentske pisarne,
– če se je iz doma izpisal,
– če je izgubil status študenta,
– ne plača stanarine in drugih stroškov,
– če mu je bil izrečen ukrep izključitve iz doma,
– če je kršil pravila bivanja in je dom po določilih tega pravilnika odstopil od nastanitvene pogodbe.

Ob izstopu prejme študent izpisnico, iz katere je razvidno, da je uredil sobo, vrnil ključe, magnetno kartico in poravnal finančne obveznosti do doma. Soba mora biti očiščena in v takem stanju, da je možna takojšnja vselitev drugega stanovalca.
Stanovalec mora ob izselitvi odnesti vse svoje stvari, puščanje stvari v sobah ali skupnih prostorih doma ni dovoljeno. Dijaški dom za stvari stanovalcev ne odgovarja.
Če študent zapusti dom, ne da se odjavi v skladu s pravilnikom o bivanju v domu, se obravnava kot študent doma z vsemi materialnimi in drugimi posledicami.

8. člen
(škoda ob izselitvi)
Stanovalec je odgovoren za premoženje doma. Kadar je ugotovljeno, da mora stanovalec poravnati določene stroške zaradi nastale škode (beljenje, čiščenje, popravila v sobi), se oceni višina stroškov, študent pa jih je dolžan takoj poravnati.

9. člen
(komisijska izselitev)
Stanovalca, ki se ne izseli oziroma se nepravilno izseli iz doma, po dolžnosti izseli tričlanska komisija za izselitve, ki jo sestavljajo vodja doma, zaposleni v domu in predstavnik študentov.
Stanovalca se pisno obvesti o datumu komisijske izselitve iz doma osem dni pred izselitvijo. O tem se pisno obvesti poroka. Komisijska izselitev se lahko opravi tudi ob odsotnosti stanovalca. 
Komisija za izselitve popiše osebne stvari stanovalca ter zapisniško ugotovi stanje sobe in inventarja. Osebne stvari stanovalca shrani dom. Stanovalec, ki je bil komisijsko izseljen, lahko prevzame svoje osebne stvari po poravnavi stroškov. Če stanovalec po izselitvi ne prevzame svojih stvari v roku enega meseca od dneva skladiščenja, se šteje, da jih noče prevzeti in se jih odda humanitarnim organizacijam ali zavrže.
Račun za opravljeno komisijsko izselitev in druge neporavnane obveznosti stanovalca, ki je izseljen, dom pošlje poroku. V primeru neplačila v roku, dom prične z izvršilnim postopkom

II. Pravice stanovalcev

Z vselitvijo pridobi študent status stanovalca doma in ima ob rednem plačevanju najemnine in morebitnih drugih stroškov naslednje pravice:
   • pravico do normalnih pogojev za dnevno delo in nočni počitek, 
   • pravico do koriščenja ležišča ter sobnega pohištva in opreme, 
   • pravico do uporabe električne energije iz aparatov, ki so last Doma, vode, ogrevanja pozimi po ustaljenem urniku, 
   • pravico do potrebnega čiščenja in vzdrževanja skupnih prostorov in naprav, če škoda ni posledica nepravilne ali malomarne uporabe,
   • pravico do brezplačne (neprofitne) uporabe interneta in učil.

Stanovalci so dolžni skrbno ravnati z domsko lastnino ter zavezani k varčni rabi energentov (vode, električne, toplotne energije itd.).

III. Obveznosti stanovalcev

Stanovalci so se dolžni vesti tako, da spoštujejo osebnost in pravice sostanovalcev ter ostalih bivajočih in zaposlenih v domu. Prav tako morajo poravnati vse stroške v zvezi z bivanjem v domu in druge finančne obveznosti, ki izhajajo iz nastanitvene pogodbe ali domskega reda.

10. člen
(plačilo stroškov)
Stroški, ki jih je stanovalec dolžan poravnati, zajemajo: 

  • stanarino
  • strošek za električno energijo za dodatne električne aparate nad 300 W 
  • denarne kazni oz. odškodnino za neupoštevanje določil nastanitvene pogodbe in domskega reda.
  • in ostale morebitne stroške. 

Stanovalec je dolžan poravnati stroške bivanja v domu redno, do datuma zapadlosti navedenega na položnici za tekoči mesec, ne glede na to ali sobo/apartma dejansko uporablja ali ne. Popustov za kratkotrajno odsotnost ni. 
Neplačevanje stanarine spada med težje kršitve pravil bivanja.
V kolikor stanovalec ne poravna svojih finančnih obveznosti do doma do datuma zapadlosti, prejme prvi opomin. Strošek opomina se lahko dodatno zaračunava. Prav tako lahko dom k dolgu prišteva zakonske zamudne obresti od dneva nastanka zamude do dneva plačila.
Če stanovalec v roku 15 dni po prejemu opomina ne poravna navedenih obveznosti, prejme opomin pred tožbo, ki je istočasno opomin pred izključitvijo iz doma. Tak opomin prejme v vednost tudi stanovalčev porok. Opomini so lahko izročeni tudi v elektronski obliki kot e-pošta.
V primeru, ko niti stanovalec niti njegov porok v roku 21 dni po prejemu opomina pred tožbo ne poravnata obveznosti, navedenih v prejšnjem členu, prejme stanovalec nalog za izselitev iz doma. O tem nalogu se obvesti tudi stanovalčevega poroka.

IV. Uporaba sob, inventarja, skupnih prostorov in naprav

11. člen
Stanovalci so dolžni uporabljati sobe in skupne prostore v skladu z njihovim namenom ter varovati domsko premoženje pred okvarami in zlorabami. Prav tako skrbijo za red in čistočo v okolici doma in na njegovih zunanjih površinah.
Vsako nastalo napako ali okvaro v sobi ali skupnih prostorih so dolžni pisno prijaviti.

12. člen
(red v apartmajih in sobah)
Stanovalci so dolžni sami čistiti svoje sobe, ostale skupne prostore (npr. kuhinja, kopalnica, wc) pa čistijo po skupnem dogovoru. 
Pri uporabi sob in skupnih prostorov morajo stanovalci ravnati v smislu dobrega gospodarja, zlasti:
– redno skrbeti za red in čistočo v sobah ter paziti na čistočo v skupnih prostorih, kuhinjah in sanitarijah,
– ločeno zbirati in odlagati odpadke v za to namenjene koše,
– pravilno uporabljati in varovati pred okvarami vodovodne, električne, ogrevalne in druge instalacije ter naprave v sobah in skupnih prostorih,
– varčno uporabljati vodo in električno energijo, varčno zračiti prostore v obdobju ogrevanja,
– samozaščitno skrbeti za svoje premoženje,
– pred vsako daljšo odsotnostjo poskrbeti za varnost, zakleniti vrata, izklopiti električne naprave, zapreti okna in vodovodne pipe, odstraniti pokvarljivo hrano in smeti.

13. člen
(uporaba predavalnice in klubskega prostora)
Študentje imajo pravico uporabe male predavalnice in klubskega prostora po predhodnem dogovoru z vodstvom doma, in sicer največ do 21.00. Prednost za uporabo omenjenih prostorov imajo dijaki.
Prostore morajo študentje uporabljati v skladu s tem pravilnikom (prepoved kajenja, kršenja nočnega miru, pitja alkohola, vodenja neprijavljenih obiskovalcev). Študent, ki prevzame ključe, je odgovoren za prostor, zato ga mora zapustiti urejenega, čistega, zapreti okna, ugasniti luči in izklopiti naprave. V primeru škode je odškodninsko odgovoren za nastale stroške.
V primeru kršenja zapisanih pravil si vodstvo doma pridržuje pravico, da študentom ne omogoča uporabe omenjenih prostorov.
Študentom je dovoljeno, da po predhodnem dogovoru z vzgojiteljema obiskujejo dogodke, ki so organizirani za dijake.

14. člen
(pralnica in sušilnica)
Študentje lahko za pranje perila uporabljajo pralni in sušilni stroj v domski pralnici. Uporabljajo svoja pralna sredstva. Z napravami ravnajo skrbno in gospodarno ter v skladu s pravili, ki so izobešena v prostoru. Pranje in sušenje v stroju plačajo po ceniku.

V. Red, higiena ter varstvo pred boleznimi

15. člen
(red in mir)
V domu morata biti red in mir, zato je prepovedano:
- razgrajanje, ropotanje, kričanje in preglasna uporaba radijskih in drugih akustičnih sredstev  
v času učnih ur od 16.00 do 18.00, v nočnem času od 22.00 do 7.00,
– prirejanje zabav v sobah in skupnih prostorih,
- sprejemanje vinjenih oseb v dom in v sobe.

16. člen
(obiskovalci)
Zunanji obiskovalci morajo zaposlenemu (receptorju, varnostniku) predložiti veljaven osebni dokument. Stanovalec lahko sprejme obisk v sobi le, če s tem soglaša tudi sostanovalec, pri čemer je stanovalec, ki ima obisk, odgovoren za početje obiskovalca. Zunanji obiskovalci morajo sobo/apartma ali dom zapustiti do 21.30.
Prenočevalec je oseba, ki je v sobi stanovalca med 22.00 in 6.00. Gostitelj ga je dolžan prijaviti in če le-ta prespi v domu, zanj plačati tudi nočnino po veljavnem ceniku.
Stanovalec, ki je bil izključen iz doma, ne more prenočiti v domu kot obiskovalec.
En stanovalec doma ne more imeti mesečno več kot tri prenočitve zunanjih obiskovalcev.
Obiskovalec, ki je med 22. in 8. uro zaloten, da prenočuje v Domu in ni prijavljen na način, ki je določen, se mora na zahtevo pooblaščene osebe legitimirati in takoj zapustiti prostore.
Študentskih sob/apartmajev ne smejo obiskovati dijaki, prav tako študentje ne smejo vstopati v dijaške trakte.

17. člen
(kajenje)
V vseh zaprtih prostorih doma je kajenje strogo prepovedano.
Če v sobi ali apartmaju zaudarja po dimu ali delavec doma zasači stanovalce pri kajenju v omenjenih prostorih, sledi izrek opomina. V kolikor opomin ne zadostuje, se šteje početje za težjo kršitev in lahko sledi ukrep izključitve.
Ukrep izključitve se uvede takoj, ko v sobi ali apartmaju zaudarja po marihuani ali delavec doma zasači stanovalce pri kajenju marihuane.
Ob neutemeljeni vključitvi požarnega alarma in odzivu intervencijske službe se glede na prostorsko ugotovitev izvora plača intervencijo po veljavnem ceniku dijaškega doma.

18. člen
(higienski pregled)
Vodja doma opravlja mesečne higienske preglede nastanitev. Študenti so o pregledih predhodno (elektronsko) obveščeni.  
Stanovalca, ki po mnenju vodje ali od njega pooblaščene osebe ne vzdržuje primerne čistoče v prostorih, ki jih je dolžan sam čistiti, se opozori, da do naročenega dne nepravilnost odpravi. Če stanovalca ni v sobi, mu vodja ali od njega pooblaščena oseba, pusti ustrezno obvestilo, in če je pri ponovnem ogledu ugotovljeno nespremenjeno stanje, lahko upravljavec denarno kaznuje stanovalca, opravi čiščenje na njegove stroške in prične postopek izselitve. Naložitev ene sankcije ne izključuje naložitve druge sankcije, vendar upravljavec pri sankciji upošteva težo kršitve.
Če skupni prostori, za katere skrbijo vsi stanovalci, niso v redu očiščeni, tudi po opozorilu, lahko vodja odredi, da se očistijo na stroške stanovalcev sobe ali enote po veljavnem ceniku. Stroške čiščenja nosijo vsi prebivalci apartmaja ali sobe in so izstavljeni skupaj s položnico za naslednji mesec.
21. člen
(nalezljive bolezni)
Stanovalec je dolžan prijaviti vsak primer težke bolezni ali vsak sum, da gre za nalezljivo bolezen v domu.

22. člen
(varnost)
Varnost v domu je zagotovljena z nadzorom vstopa (magnetna kartica), videonadzorom in nočnim varnostnikom.
Študentje morajo prispevati k varnosti tako, da ne omogočajo vstopa nepoznanim zunanjim obiskovalcem v dom ali posamezna nadstropja in da za sabo zapirajo vrata na magnet ter zaklepajo vrata svoje enote.
Nočni varnostnik ima pravico in dolžnost posredovati vodstvu dijaškega doma podatke o kršiteljih hišnega reda. Prav tako ima pravico in dolžnost, da vinjenim osebam prepreči vstop v dijaški dom, prav tako ima pravico, da vinjene, glasne osebe usmeri, da zapustijo dijaški dom. Če njegovo opozorilo ne zaleže, ima pravico, da pokliče policijo.
V času ko nadzora ne more zagotoviti noben zaposleni v dijaškem domu, se dom lahko začasno zapre. Kot je zapisano že v 10. členu tega pravilnika, popustov za krajše bivanje ne priznavamo.

VI. Disciplinska odgovornost in disciplinski ukrepi

23. člen
Kršitev dolžnosti stanovalca je vsako dejanje, opustitev dejanja ali ravnanje, ki ni v skladu z določili tega pravilnika, sklepi komisij in drugih organov zavoda GEPŠ, navodil pooblaščenih delavcev in splošnimi določili in odloki (npr. Zakon o prijavi začasnega bivališča, o javnem redu in miru, požarni varnosti, prijavi nalezljivih bolezni, Kazenskim zakonikom RS).
O kršitvah pravil bivanja in o disciplinski odgovornosti stanovalca odloča vodja doma.  

24. člen
Disciplinski ukrepi (opomin, opomin pred izključitvijo, izključitev)
O kršitvah hišnega reda in disciplinski odgovornosti stanovalca odloča vodja doma.

Za lažje kršitve se lahko izrečejo naslednji ukrepi:
   • opomin
   • opomin z denarno kaznijo od 10 do 50 € 
   • opomin pred izselitvijo.
Za težje kršitve se lahko izrečejo naslednji ukrepi:
   • opomin z denarno kaznijo v višini od 50 do 150 € 
   • ukrep takojšnje prekinitve nastanitvene pogodbe in izselitve iz doma.
Opomin je lahko tudi ustni (vodi se uradni zaznamek). Kot pisni opomin se šteje tudi elektronska pošta, posredovana na naslov študenta, ki je bil v pogodbi zapisan ob vpisu.
Morebitna denarna kazen ne izključuje izterjave odškodnine za škodo.
Evidenco o izrečenih ukrepih vodi vodja doma v osebni mapi študenta do konca bivanja v domu. Podatki se hranijo in obdelujejo v skladu z določili zakona, ki ureja varstvo osebnih podatkov.
O ukrepih izključitve obvesti dom tudi Pisarno za študentska ležišča, ki je pristojna, da vodi postopek za razvrščanje študentov v dom.

25. člen
(začasna odstranitev)
Kadar stanovalec s svojim ravnanjem hujše krši pravila bivanja in pri tem neposredno ogroža življenje ali zdravje oseb oz. kadar ogroža materialna sredstva večje vrednosti, lahko vodja doma stanovalca začasno odstrani iz doma, do odločitve o izreku ukrepa po določilih tega domskega reda.  Zoper ta ukrep ni možen ugovor.

26. člen
(ugovor zoper ukrep)
Ugovor zoper izrečeni ukrep mora študent vložiti v roku 8 dni od prejema.  Pritožba mora vsebovati konkretna dejstva in dokaze, drugače je neutemeljena. O pritožbi odloča vodja doma z dvema članoma komisije.

27. člen
(disciplinska izselitev)
V primeru izreka ukrepa izselitve iz doma se z ukrepom seznani tudi poroka. Stanovalec se  mora izseliti v roku petih dni po dokončnosti izrečenega ukrepa. Če se stanovalec do določenega roka ne izseli po pravilih o izselitvi, veljajo določila komisijske izselitve.

28. člen

LAŽJE KRŠITVE domskega reda so:
  • odmetavanje neprimernih predmetov v umivalnike in odmetavanje odpadkov, cigaretnih ogorkov po tleh v domu ali njegovi bližnji okolici, pljuvanje ipd. 
  • risanje in pisanje po pohištvu ter ostalo podobno malomarno ravnanje z domskim premoženjem,
  • nezadostna skrb za red in čistočo v sobah ter skupnih prostorih, kopalnicah, sanitarijah, 
  • nepravilno uporabljanje in varovanje vodovodnih, električnih, ogrevalnih in drugih instalacij, 
  • raba prostorov in naprav v neustrezne namene, 
  • občasna kričanja, razgrajanja, preglasna raba akustičnih naprav čez dan, predvsem pa med učnimi urami in 22.00 ter 7. uro,
  • neupoštevanje navodil, obvestil ali sklepov, izdanih od organov ali delavcev doma.

29. člen

TEŽJE KRŠITVE domskega reda so:
  • ponavljajoče se lažje kršitve ali njihovo stopnjevanje,
  • neprimeren odnos do delavcev in dijakov doma ali drugih stanovalcev, gostov ali dejanja, ki škodijo ugledu doma,
  • več kot enkratna kršitev nočnega miru po 22.00, prirejanje zabav, ki motijo stanovalce v sobah ali sosede, točenje in pitje alkoholnih pijač, kajenje v zaprtih prostorih, 
  • neplačevanje stanarine, 
  • oddajanje, preprodaja ali omogočanje uporabe ležišča neprijavljenim osebam oziroma prenočitev neprijavljenega obiska, 
  • samovoljna preselitev ali vselitev, 
  • samovoljno parkiranje ali zloraba dostopa na študentsko parkirišče,
  • kajenje, vnos, prodaja in uporaba prepovedanih substanc, 
  • ukvarjanje z dejavnostjo, za katero stanovalec ni registriran (preprodaja, trgovina, gostinstvo itd.) in ki je v nasprotju s sklepom o dodelitvi ležišča v domu, 
  • sodelovanje pri ali povzročanje neredov ali pretepa v domu ali drugo nedostojno vedenje v domu, 
  • onemogočanje normalnega življenja, študija in učenja sostanovalcem z neprimernim vedenjem (obiski, hrup, slaba skrb za higieno in čistočo …), 
  • prestavljanje, odnašanje, odtujevanje, spreminjanje namembnosti inventarja v sobah ali skupnih prostorih; 
  • uporaba petard ali drugih škodljivih sredstev; 
  • dajanje lažnih podatkov delavcem doma, 
  • zloraba magnetne kartice ali ključev, 
  • ponarejanje, tatvine ter druga kazniva dejanja in njihovi poskusi, 
  • samovoljna zamenjava ključavnic na sobah ali drugih prostorih ali če stanovalec na zahtevo delavca doma ne odklene sobe; 
  • zloraba protipožarnih in drugih naprav, tudi prekrivanje javljalnikov požara, 
  • izzivanje rasne, narodnostne ali verske nestrpnosti, 
  • psihično ali fizično nasilje, 
  • hranjenje lahko vnetljivih tekočin ali snovi v sobah v nasprotju s pravili o požarni varnosti,
  • samovoljno priklapljanje električnih porabnikov nad 300 W.

30. člen
(trajanje ukrepov)
Izrečen vzgojni ukrep velja do konca tekočega študijskega leta.
V primeru izključitve ali hujše kršitve in zasedenosti ležišč imajo v naslednjem študijskem letu ostali študentje prednost pred študenti, ki so prejeli ukrep.

VII. Materialna odgovornost

31. člen
(škoda)
Stanovalec, ki namenoma ali iz malomarnosti povzroči škodo, ali ob izselitvi ne vrne domskega inventarja, mora plačati odškodnino po ceniku doma. Če povzroči škodo več stanovalcev, je vsak odgovoren za del škode, ki jo je povzročil.
Če ni mogoče ugotoviti prispevka posameznikov pri nastali škodi, se šteje, da so vsi enako odgovorni in morajo povrniti škodo v enakih delih.
Popis materialne škode zapisniško ugotovi vzdrževalec (škodni spis).
Zoper povzročitelja materialne škode se zaradi kršitve domskega reda uvede tudi disciplinski postopek.

VIII. Pravice in dolžnosti delavcev doma

32. člen
Vstop v sobe/apartmaje brez prisotnosti stanovalca je dovoljen vodji doma in vzdrževalcu. Stanovalčeva prijava napake se šteje za soglasje k vstopu v sobo.  Vstop je dovoljen tudi zaradi nujnih intervencij v primeru okvar ali zaščite inventarja zaradi naravnih sil, nesreč (nevihta, ogenj  …) ali če pustijo stanovalci odprto okno, prižgano luč ipd., po odhodu iz doma za daljši čas.
Vstop v sobe je po predhodnem obvestilu dovoljen tudi za popis inventarja, higienske kontrole ter v primeru izrednih ukrepov.
V izjemnih primerih imajo organi policije pravico do vstopa v sobe ali apartmaje le po predhodni odobritvi vodstva dijaškega doma ali ravnatelja.

33. člen
(neprijavljeni obiskovalci)
Vodja doma, referent za študente ali nočni varnostnik ima pravico v katerem koli času zahtevati od osebe, za katero sumi, da ni stanovalec doma in da ni na obisku pri stanovalcu doma, da se legitimira in da zapusti prostore doma.
Nočni varnostnik lahko v času po 22. uri preveri stanje v sobi/apartmaju, za katerega sumi, da se v njem zadržuje neprijavljen zunanji obiskovalec. Napoti ga iz doma in v dnevnik vpiše stanovalca/stanovalce, pri katerih je bil zunanji obisk.

34. člen
Delavec, ki ima opravek v stanovalčevi sobi, je dolžan:
– najprej potrkati in počakati, da stanovalec odpre,
– navesti, s kakšnim namenom, zadolžitvijo ali opravilom prihaja.

35. člen
Če stanovalec ne odpre vrat sobe in jih tudi z rezervnim ključem ni mogoče odpreti, se šteje, da jih stanovalec noče odpreti in s tem onemogoča vstop v sobo.

36. člen
Pri opravljanju svojega dela v sobi se mora delavec omejiti le na delo, zaradi katerega je prišel in mu je prepovedano kakršno koli nepotrebno zadrževanje v sobi.

IX. Končne določbe

37. člen
Ob vpisu v dijaški dom študentje podpišejo izjavo, s katero potrjujejo, da so seznanjeni s pravili bivanja v dijaškem domu. Hišni red je tako del pogodbe in pravno zavezujoč za vse stanovalce doma.
Pravila bivanja so objavljena na spletni strani dijaškega doma.

S sprejetjem tega pravilnika neha veljati prejšnji Domski red iz 1.10.2017. 
Ta pravilnik številka (007-3/2022/1), stopi v veljavo 1. oktobra 2022.


                                                                                                                 Ravnatelj
                                                                                                               Borut Butinar