27. januar je bil pred več kot petindvajsetimi leti razglašen za dan spomina na žrtve holokavsta.
Na ta datum so zavezniki ob koncu druge svetovne vojne osvobodili nacistično koncentracijsko taborišče Auschwitz. Januarja leta 1995, ob petdeseti obletnici tega pomembnega dogodka, je tedanji nemški predsednik Roman Herzog omenjeni dan javno razglasil za dan spomina na žrtve nacizma. 3. novembra leta 2005 pa je isti datum postal tudi mednarodni dan spomina na žrtve holokavsta, saj je to objavila Generalna skupščina OZN v New Yorku.
V tednu, ko obeležujemo obletnico osvoboditve, so dijaki, ki so vključeni v projekt Krokus, pripravili učno uro, s katero so obudili spomin na dogajanje v najsmrtonosnejšem nacističnem koncentracijskem taborišču. V sklopu te ure so iz odpadnega papirja izdelovali ladjice.
Društvo UP-ornik namreč organizira dobrodelni projekt v spomin na žrtve genocidov, ki so ga poimenovali z geslom »6.000.000 ladjic za 6.000.000 žrtev«. Za cilj so si zadali, da bodo zbrali 6.000.000 ladjic iz odpadnega papirja, iz katerih bodo nato študentje arhitekture ustvarili umetniško inštalacijo, ki bo seveda razstavljena. Zbran denar pa bo namenjen delovanju taistega društva.